Zaujímavosti z Prašníka a okolia 

 

Prašnícke vianočné trhy - sa po prvý krát v našej obci konali v sobotu 21.12. a v nedeľu 22.12.2013. Začiatky boli pomerne skromné, ale o to väčšie bolo nadšenie organizátorov (Kristínka Boorová a Zitka Nosková). Od vtedy sa tieto trhy tešia veľkej obľube domácich ako aj návštevníkov z okolia.

 

 

 

Letohrádok rodiny baróna Alberta von Wattenwyl  - nad Pustou Vsou, pri lesnej ceste nad priehradou mala rodina baróna Alberta von Wattenwyl letohrádok zo začiatku dvadsiateho storočia. Koncom 2. svetovej vojny (1945) ho vypálili Nemci.

   (foto poskytli: Martinka a Roman Dobrovodskí)

 

 

Rozhľadňa Klenová - v lokalite pod Klenovou pribudla novučičká rozhľadňa, ktorá je vlastne primárne určená ako protipožiarna monitorovacia veža. Turisti a cyklisti sa z nej môžu pokochať krásnymi pohľadmi na okolitú prírodu. Pri výstupe na vežu postupujte opatrne a dbajte na svoju bezpečnosť! Stavbu ralizovali Mestské lesy s.r.o. v rámci projektu financovaného z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka - Rekonštrukcia protipožiarnych lesných ciest v ML Brezová pod Bradlom. Zrekonštruované bolo tiež okolie protipovodňovej nádrže pri pamätníku SNP - Dvoly. 

    (zdroj foto: Vrbové Online)

 

 

"Barónov hrob" je vynovený - pri prechádzke lesom nad Pustou Vsou môžete natrafiť na zaujímavosť – pomník mladého baróna Alberta von Wattenwyl. Pri príležitosti jeho 100-tého výročia úmrtia bol hrob vynovený a jeho okolie upravené. 

   (foto: Svetozár Nosko)

 

 

Chráňme užitočné jašterice a hady -  každoročne s prichádzajúcou jarou sa prebúdzajú aj hady a jašterice žijúce v našom okolí. Celú zimu spali a teraz počas teplejších dní sa bude často stávať, že sa s nimi stretnete na svojej záhrade. Tieto stretnutia často končia pre naše hady tragicky, keďže veľa ľudí má z nich aj dnes zbytočný strach...                             Celý článok si môžete prečítať po stiahnutí TU

                                             (klikni na obrázok):

 

 

Úryvky z našej starej kroniky - tentokrát o slávení Veľkej noci (klikni na obrázok):

 

 

   Povesť o Oplentovej skale (klikni na obrázok) 

 

   Mlyny v Prašníku - článok (klikni na obrázok) 

                       

 

  Hradisko na Hrádku v Prašníku u Fajnorov (klikni na obrázok)

 

  História lokality a obce Prašník (klikni na obrázok)

 

   Hrob baróna Alberta a rodina von Wattenwyl (klikni na obrázky)

    

 

VRBOVSKÝ VETER - nový dokumentárny film Mira Rema, v ktorom sa okrem iného dozviete, že manželka pána Preccedu multiorganizácie KRIAK pochádza z Prašníka :-) Pán Precceda založil aj VOA (Vrbovská Oslobodzovacia Armáda), ktorá má za úlohu oslobodiť obec Prašník z pod vlastnej nadvlády :-)) (obec Prašník sa odtrhla od Vrbového v roku 1958)

 

 

 

 

 

copyright 2010 obec Prašník