
Obec Prašník sa nachádza na Západnom Slovensku, v malebnom kraji východnej časti Malých Karpát, pri sútoku dvoch potokov - Holešky a Podkylavky.
Hranice katastrálneho územia obce Prašník susedia s katastrom miest Vrbové a Brezová pod Bradlom a obcí Šípkové, Šterusy, Kočín, Dolný Lopašov, Krajné, Podkylava a Košariská. Svojou rozlohou 2788 hektárov je treťou najrozsiahlejšou obcou a svojou dĺžkou (7 km) najdlhšou obcou v okrese Piešťany, je tzv. vstupnou bránou do myjavských kopaníc.

Najstaršie osídlenie oblasti bolo zistené už v staršej dobe kamennej v jaskyni Veľká pec. V lokalite Hrádok bolo objavené osídlenie z doby bronzovej. V lokalite Tlstá hora sa nachádzalo hradisko zo staršej doby železnej a neskôr opevnený bratrícky tábor z 15. storočia. Prvá písomná zmienka o osídlení lokality je z r. 1113. V písomných prameňoch sa prvý krát spomína Prašník v roku 1611 v súvislosti s mlynom ”Mljn Prassnjk“. Kedysi ich bolo na potoku Holeška vyše 20, posledný raz sa krútilo koleso v Mockovom mlyne 6. mája roku 2006.
Svoju samostatnú históriu však začala obec Prašník písať až v roku 1958, keď sa od Vrbového oddelili početné vrbovské kopanice - Borová Hora (U Mačečkov), Dolné Boory, Dúbrava, Grnča, Horné Boory, Chrasta, Pod Hrabinou, Poľana, Prašník, Stanovisko, U Bajcarov, U Ďurišov, U Fajnorov, U Hrotkov, U Kováčov, U Lajdov, U Marušicov, U Mosnákov, U Pavelčákov, U Rúbanskych, Volavec, Zbehy - z ktorých vznikla obec Prašník (názov dostala podľa najväčšej kopanice Prašník). V roku 1963 bola k Prašníku pripojená aj Pustá Ves (kopanica pôvodne patriaca k obci Šterusy).

História Slovenského národného povstania je spojená aj s Prašníkom. Osada Pustá Ves bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy za účasť v SNP. Pustá Ves, ale aj celý Prašník, bol križovatkou partizánov - pôsobila tu 2. Stalinova brigáda pod velením generála Jozefa Brunovského, partizánsky oddiel Jermak, partizánska brigáda M. R. Štefánika a ďalšie.
V súčasnosti má obec k 31.12.2021 826 obyvateľov.
V predošlých rokoch boli nasledovné počty obyvateľov: rok 2020 823 obyv., rok 2019 825 obyv., rok 2018 816 obyv., rok 2017 853 obyv., rok 2015 830 obyv., rok 2014 854 obyvateľov (r. 2008 863 obyv.).

V obci Prašník a jej okolí sa nachádzajú tieto chránené lokality:
Jaskyňa Veľká pec (nachádza sa v chotári obcí Prašník a Šterusy) majúca charakter skalného previsu. V roku 1979 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor.
Orlie skaly (kat. územie obce Šterusy) – boli vyhlásené v roku 1984 ako Chránené nálezisko. Chráni sa zachovaný komplex prirodzených pôvodných rastlinných spoločenstiev lesostepného charakteru.
Prírodná rezervácia Čerenec (v chotári Prašníka) – vyhlásená v roku 1984. Územie sa nachádza západne od obce Prašník pri Vrbovom, v Brezovských Karpatoch, má rozlohu 1,50 ha. Tvorí ho podhrebeňová časť vrchu Čerenec (290 m n. m.) na jurských vápencoch s lesostepnou vegetáciou. Vyskytujú sa tu chránené druhy fauny a flóry. Je tu najbohatšie nálezisko ponikleca veľkokvetého v Malých Karpatoch.
Malá pec (prašnícky chotár) so skalnou bránou, ktorá bola vyhlásená v roku 1996 za prírodnú pamiatku.

Kataster obce Prašník je zaradený aj v národnom zozname území európskeho významu a chránených vtáčích území európskej sústavy chránených území NATURA 2000.
