Menu
Obec Prašník
Obec Prašník

Automatický externý defibrilátor (AED) v našej obci

Nový defibrilátor zakúpila obec Prašník na základe podnetu a odsúhlasenia poslancami OcZ. Plne automatický AED novej generácie je určený na poskytnutie účinnej prvej pomoci pri ohrození života a bude ho vedieť použiť každý občan, ktorý sa dostane do situácie, kedy je potrebné poskytnúť prvú pomoc.

AED je prenosný prístroj, určený pre použitie pre laickú aj odbornú prvú pomoc. Prístroj má jednoduché a intutívne používanie. Všetko je riadené hlasovými povelmi v slovenskom jazyku. Stačí ak pacientovi priložíte na hrudník defibrilačné elektródy a sám prístoj analyzuje pacientov stav a v prípade potreby použije elektrický výboj. Zrozumiteľné a jednoduché pokyny vydávané prístrojom Vám umožnia použiť ho rýchlo a účinne. AED  umožňuje záchrancovi  nielen defibrilačný výboj, ale vedie ho pomocou pokynov aj k správnemu  stláčaniu hrudníka. Resuscitáciu podporuje pomocou hlasových inštrukcií a metronómom – rytmickým „tukaním“, takže ju pomáha vykonávať efektívne až do príchodu profesionálnych záchranárov.

Použitie AED defibrilátora je možné na základe kontaktu s tiesňovou linkou 112 alebo linkou záchrannej zdravotnej služby 155. To znamená, že každý občan, ktorý sa ocitne v situácii kedy je potrebné podať život zachraňujúcu prvú pomoc, zavolá najskôr na linku 112 alebo 155, ktorá ho informuje o mieste kde sa nachádza defibrilátor a oznámi mu PIN kód, ktorým je možné skrinku otvoriť a následne použiť defibrilátor a resuscitáciu až do príchodu sanitky.

Defibrilátor je umiestnený pri vchode do obecného úradu v uzamknutom vyhrievanom boxe a je prístupný 24 hodín denne. Skrinka pístroja je uzamknutá, zabezpečená alarmom a monitorovaná kamerovým systémom. Zneužitie alebo odcudzenie prístroja trestné!

 

Užitočné odkazy:

 

 

Dátum vloženia: 7. 9. 2022 9:41
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 9. 2022 15:12
Autor: admin

Udalosti

Aktuálne počasie

dnes, sobota 18. 5. 2024
oblačno 19 °C 9 °C
nedeľa 19. 5. slabý dážď 21/11 °C
pondelok 20. 5. mierny dážď 23/12 °C
utorok 21. 5. slabý dážď 23/13 °C

Adresa

Obecný úrad Prašník
Prašník 93
922 11 Prašník

Starosta obce

Milan Mozolák

tel.: 0911 117 991

e-mail: starosta@prasnik.sk

Obec Prašník